Lütfen bekleyin..

Gece ve gündüzü ayrı bir güzeldi eski Hasankeyf

29 Haziran 2021, 01:28 - Okunma: 664

Bir zamanlar eski Hasankeyf'te resim çekmek ve doğal kayalar arasında tarihle iç, içe yaşam vardı. Şimdilerde ise Dicle nehri gölü ve sadece kaye kalenin bir iskeleti ile karşılaşırsıız.

Eski Hasakeyf artık hayal oldu

12 bin yıllık bir tarih, 12 medeniyet, 12 bin mağarası ve 12 ismi ile Hasankeyf artık kartpostallarda kaldı. İsalığın ilk kent yaşamıa geçişine şahitlik yapmış, yüzlerce kültür ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Cefa, Ceypa,Ceypas, Cipas, Keyfa, Keypa, Kipas, Keypas, Keyfo, Heskif, Hüsnülkeyfa, Hasankeyf olarak bilinen ve dünya kültür mirasının 10 kriterinden on krterle insanlığın en önemli antik şehri olan bu kadim kent malesef Dicle nehrinin sularına gömüldü. Milyonlarca resim ve videoları ile eski hatıraları canlandıran eski hali ile hafızlarda kalan Hasankeyf son yılların en mahzun günlerini yaşamaktadır. Dicle nehrinin sularına gömülen eski Hasankeyf'i tarih sevrler arar durmaktadır. Gece ayrı, gündüz ayrı bir güzellik taşıyan kadim kent Hasankeyf adeta son yılların en kötü görüntüsü ile bir kerbelayı yaşamaktadır.

Etiketler : Heskif
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİCLE Kategorisindeki Diğer Haberler
Tarihin en ihtişamlı lkoprulerinden Batman köprüsü
Hurriler 3 bin yıllık bir ilahi tabletle müzik kültürünü başlatmışlar...
Kendi evini sanat merkezine dönüştüren Yıldız Tüzer'in hikayesi
Hasankeyf İncirli Derhawe'da iki bin yıllık kaya kilisesi
Mısır uygarlığın izleri Hasankeyf'te bulundu.
Medyan'da yılan efsaneleri

===========================================
===========================================


============================================================================================================================================================================
1)Covid-19 doğal bir virüs mü?2) Covid-19 biyolojik bir silah mı?
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=