Lütfen bekleyin..

Pîra Batmanê

08 Şubat 2022, 23:04 - Okunma: 500

Tarihin en ihtişamlı lkoprulerinden Batman köprüsü

BATMAN KÖPRÜSÜPÎRÊ BATMANÊ Evliya Çelebinin Seyahatnamesin de genişçe yer verilen Bu ihtişamlı köprü kendi döneminin en güzel mimarisi ile yapılmıştır. En eski su yolu tivaretinin yapıldığı bir kavşakta yer alması ve Roma ile pers krallıklarının sınırında olması daha büyük bir önem arz ettirmiştir. Batman Çayı üzerinde Diyarbakır ve Batman il sınırlarının kesiştiği bri noktada Malabade köyünün bitişiğinde bulunmaktadır. Kimi rivayetlere göre Abbasiler tarafından başka bir rivayete göre ise Mervani'ler tarafından yapıldı söylenmektedir. Şerefxani Bidlisi'nin Şerefnamesinde, Sasoni Davit Efsanesinde ve Vakkiyanname-i Heskif te de Batman çayı, Batman köprüsün ve Batman bölgesi ile hükümetinden sıkça bahs edilmektedir. ilk kez Roma ve Persler tarafından kullanılan Batman ismi 12 yy dan itibaren bir çok yabancı tarihçi tarafından da kaleme alınmıştır. Esas Batman antik yerleşmesi ise günümüzde Silvan'ın Malabade köyü altında bulunan ören yeri ve höyük olarak bilinmektedir. Burada önemli bir alan da surlar, su kanalları, su değirmenleri ile neolotik döneme ait kalıntılara rastlanmaktadır. Tahmini olarak M.Ö 10 bin yıllık bir kent kalıntısı olduğu ifade edilmektdir. Bu antik kent için önümüzdeki günlerde daha geniş bir araştırma yazısına yer veerceğiz. Batman köprüsünün sudan genişliği 50 metre yükseklikte oluk kemerinin altına Ayasofyanın kubbesinin sığa bileceği ifade edilmektedir. Kesme taşlarla, süsleme sanatı ile insan ve Aslan figürleri ve güneş kabartmaları bulunmaktadır. Sivan ve Kozluk tarafında bulunan her iki girişte de dinlenme ve konaklama odaları mevcuttur. Malabade köyünün 50 yaş üzeri tüm sakinlerinin de bura Pîrâ Batmanê dediklerini söylemektedirler. Piyasa da malesef bazı işgüzarların ve komşu kentimiz Diyarbakır arasında polemik yaratmak isteyen şahısların ısrarla buaranın ismini Malabade köprüsü olarak gündemleştirmeleri Batman ismine ve kentine olan saygısızlık olarak nitelendirilmektedir. Batman'ın nerdeyse her yerine Diyarbakır caddesi, sokağı ve Mahalle isimlerini verirken Batman isminden ve bu köprünün bin yıllık ismini değiştirmek isteyenlere izin verilmemesi gerekmektedir. Özellikle Ahmede Xanê'nin bu güzel dizilerinde bile Batman köprüsünü bu şekilde dillendirmesi ve söz etmesi de dikkate değer bir kaynaktır.
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİCLE Kategorisindeki Diğer Haberler
Kutsal Mawa dağının gizemli yüzü
Hurriler 3 bin yıllık bir ilahi tabletle müzik kültürünü başlatmışlar...
Kendi evini sanat merkezine dönüştüren Yıldız Tüzer'in hikayesi
Bir zamanlar eski Hasankeyf'te resim çekmek ve doğal kayalar arasında t..
Hasankeyf İncirli Derhawe'da iki bin yıllık kaya kilisesi
Mısır uygarlığın izleri Hasankeyf'te bulundu.

===========================================
===========================================


============================================================================================================================================================================
1)Covid-19 doğal bir virüs mü?2) Covid-19 biyolojik bir silah mı?
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=