Lütfen bekleyin..

Derhawe Kaya kilisesi

29 Haziran 2021, 01:05 - Okunma: 1379

Hasankeyf İncirli Derhawe'da iki bin yıllık kaya kilisesi

İki bin yıllık bir kilise

Batma'a bağlı Hasankeyf ilçesi İncirli Derhawe köyüde yek pare kayanı işlenerek mağaraya döüştürüldüğü kilise adeta antik bir yapının e önemli bir mabedi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dicle nehri kenarında Köyün girişinde bir su kaynağının başında bin yıllık bir anıt dut ağacının öünde iki bin yıldır ibadetin ve inancın sembol bir eseri olan İncirli Derhawe köyünün tarihi kaya mağara kilisesi bir anıt olarak tarihe meydan okuyor. Mawa dağının alt kısmında Raman dağına nazır bir ibadet ve tapınak olan Derhawe kilisesi Hıristayanlığın en eski mabedlerindendir. Der- Kilise demek, Hawe alan anlamında kullanılmaktadır. Kilise alanı olarak isimlendirile bu muhteşem iaç mabedi adeta ilgi bekliyor. Turizme açılmasını bekleyen bu eşsiz tarihi kilisenin acilen restorasyona ve bakıma ihtiyaç duymaktadır.

Etiketler : Derhawe
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİCLE Kategorisindeki Diğer Haberler
Şah İsmail soylu bir Kürt ailesinden geliyordu.
Sumerler de inanç ve kültürler
Kutsal Mawa dağının gizemli yüzü
Tarihin en ihtişamlı lkoprulerinden Batman köprüsü
Hurriler 3 bin yıllık bir ilahi tabletle müzik kültürünü başlatmışlar...
Kendi evini sanat merkezine dönüştüren Yıldız Tüzer'in hikayesi

===========================================
===========================================


============================================================================================================================================================================
1)Covid-19 doğal bir virüs mü?2) Covid-19 biyolojik bir silah mı?
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=