Menü

Dicle Life

Geri Dön

Antik mezar taşları

01 Haziran 2021, 23:30

Tarihin derinliklerine sembol olmuş mezar taşları

Mezar stelleri, mezar Taşları veya mezar rölyefleri her medeniyette toplumun tarihini tanımamızda ışık tutmaktadır,

Mezar stelleri genelde ölen kişinin yaşarken yaptığı meslek, sahip olduğu mal varlığı, yaptığı sporlar, katıldığı savaşlar ve kutsalları hakkından bilgi verir.

Anadolu toplumunun mezar steli geleneği hep süregelmiştir, hristyanlık öncesi Ermenilerde Yunan ve pagan Tanrı’larına öykünme ki Ermeni pagan inancı kültü bir çok yerde görünmektedir. Diğer taraftan antik Anadolu kültürlerinin bütününde kremasyona olmasına rağmen steller hep görülmüş.

Son zamanlarda Tunceli’ndeki koç başlı mezar taşlarının nerden geldiği hangi kültüre ait olduğuna dair tezler ortaya atılmakta ve orta Asya’dan geldiğine dair ispata muhtaç, mesnetsiz ve milliyetçi söylemler eşliğinde servis edilmektedir.

Bu coğrafyada binlerce Millet varolmuş ve yok olmuş yadav y eniden yapılanmış ve birbirini etkilenmiş karma bir kültür ortaya koymuştur, bı koç başları Anadolu’nun hep var olmuş bir gelenektir.

Koç toplumun hayvancılıkla geçimini sağladığını ve böylelikle kutsalı olduğunu, üzerinde ki bağlama çalan kişinin Ozan olduğunu ki bu dini mesaj içermektedir,

bülbül ise sesinin güzel ve Ozan olduğunu hoş söz söylediğini açıklar ve bu koç başlı mezar taşları adak steli olduğunun temsilidir.

Kadim Anadolu inancını oluşturan Alevi inancının temelini oluşturur insan merkezli, iyi ve güzel etrafından şekillen...

Araştırma Zaze Mahabadi  Haziran 2021

 

Yorumlar (0) Yorum Ekle
© 2021 - Dicle Life

Normal Siteye Dön