Menü

Dicle Life

Geri Dön

Eski bir meslek dokumacılık

27 Mart 2021, 00:42

Uygarlıkların eski mesleği olan deri işleme

Tabaklama karmaşık bir süreçti, bu nedenle Mezopotamya'da dericilik özel bir meslekti ve eski Babil döneminde bir deri işçisi, bazen bireyler için de mal üretmesine rağmen genellikle özel bir saraya bağlıydı.

Sanayi öncesi toplumlarda tabakçılık birkaç yolla yapıldı:

Şap veya potasyum gibi mineraller ekleyerek veya yağ kullanarak veya tabaklama açısından zengin tanenler gibi bitkisel bir malzeme kullanarak.

Eski insan ırkı coğrafyasına göre, Batı Asya'da iki geleneksel yöntem kullanıldı. İlkel yöntem olarak adlandırılan şey, saçları çıkarmak için tuz, ekşi süt veya un kullanımını, temizlemek için nar kabuklarını veya bitki köklerini ve endüstriyel yöntemler saçları çıkarmak için kalsiyum ve tabaklama için tanen, meşe kabuğu veya sumak köklerini içerir. Çeşitli ritüel metinleri, keçi ve sığır derilerini tabaklama için tarifler sağlar. Keçi derilerinin işlenmesinde süt ve un kullanılarak kıllar alınır, daha sonra deriler yağ ve gres ile ovulur, ardından üzüm suyunda şap eritilir. Sığır derilerinin işlenmesinde, deri unun içine yerleştirildi ve dönüşümlü olarak su, bira ve şarap ile yıkandı. Ardından tereyağı, aromatik bitkiler ve un karışımı ekleyin. Son olarak, onu şapla boyardı ve tabakhaneye kim yaklaşırsa yaklaşsın, birçok durumda onu çevreleyen şeylerin varlığını hissettiren bir endüstri olduğunu bilir.

Bu nedenle ve aynı zamanda ekonomik faydalar için, tabakalamak genellikle özel mahallelerde yoğunlaşmaktadır ve çiviyazılı kaynaklardan, tüm büyük şehirlerde olmasa da hem Uruk hem de Nefer'de mahallelerin varlığını biliyoruz.

Kitap الراف Mezopotamya medeniyeti

Fiziksel temeller

Daniel Potts

Araştırma Zaze Mahabadi

Yorumlar (0) Yorum Ekle
© 2021 - Dicle Life

Normal Siteye Dön