Lütfen bekleyin..

Kutsal dağ

02 Ekim 2020, 18:41 - Okunma: 503

Tur Abidin bölgesinin başlangıç noktası Mawa dağı

Mawa dağıBir dağ düşünün Nuhun kutsal gemisine yol olmuş. Abidelere, Havarilere, Azizlere, sahabelere, Ehli Beyte, Evliyalara, Ermiş ve Dervişlere yırt olmuş, ev olmuş ve onları beslemiş. Mawa dağı, TURABİDİN bölgesinin başlangıç noktası, gizemli bir uygarlığın mekandır. Yukarı Mezopotamya medeniyetinin kalbidir. Hasankeyf'te doğmuş Dicle yol vermiştir. , Botan, Gabar, Cudiye koşmuş, Mem U zin' e sevgi olmuştur. Sümerlerden, Medler'e, Hurriler'den Asuri'lere inanç yumağına dönüşmüştür. İnsanlığın büyük atası Adem ve Havva'ya, İdris peygamberden Nuh'un gemisine rota olmuştur. Yeryüzü ve gökyüzüne dolunay ışıltısıyla aydınlığa bürünmüştür. Dicle ve Botan nehirlerinin akıntısına kapılmıştır. Kutsal kitapların meyvesi Nar ıncir, üzüm ve Zeytin'in en bereketli meyvelerine ilham, meşe, palamut ve Sımak ağaçlarına dirhemdir. Doğa, Kültür, Tarih, tarım, ve gezegenimizin adeta galaksisine dönüşmüştür. Mawa ya nı gelme, ey kötülük. Burada yatar en soylu topluluklar diye haykırır zirvesinden. Kabile, kabile insanlık buradan göçtü cana Can kattı bu efsane dağ. Masalların kahramanı, saklı hikayelerin esrarı, efsunlu bir mitolojinin baş yapıtıdır. Toristan'ın baş tacıdır.
Etiketler : Mawa
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİCLE Kategorisindeki Diğer Haberler
Tarihin en ihtişamlı lkoprulerinden Batman köprüsü
Hurriler 3 bin yıllık bir ilahi tabletle müzik kültürünü başlatmışlar...
Kendi evini sanat merkezine dönüştüren Yıldız Tüzer'in hikayesi
Bir zamanlar eski Hasankeyf'te resim çekmek ve doğal kayalar arasında t..
Hasankeyf İncirli Derhawe'da iki bin yıllık kaya kilisesi
Mısır uygarlığın izleri Hasankeyf'te bulundu.

===========================================
===========================================


============================================================================================================================================================================
1)Covid-19 doğal bir virüs mü?2) Covid-19 biyolojik bir silah mı?
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=