Lütfen bekleyin..

Hermes Aşite kalesi

02 Temmuz 2020, 19:56 - Okunma: 1853

İdris Peygamberin kayıp kenti Batman'da

İdris Peygamberin kayıp kenti Batman'da

Gercüş ilçesi Hermesê köyü ile Nurlu Dêrkfen köyü arasında Aşitê kalesi civarında

124 bin peygamberin çoğu Ortadoğu coğrafyasında yaşamış ve buralarda inançlarını sürdürmüşlerdir. Ortadoğunun kalbi olan Mezopotamya uygarlığı tüm inançların merkezi olarak bilinmektedir. Bugün Urfa, Amed, Şırnak arasında onlarca peygamber aziz, havari ve sahabe mekanları ile bilinmektedir. Bu coğrafyanın en önemli su medeniyetine sahip Batman ilimiz Güneyde Garzan nehri, Kuzeyde Sason nehri, Doğuda Batman nehri, Güneyde Dicle nehri ile bir su adası olarak Yukarı Dicle medeniyetinin en önemli tarım, kültür ve tarihi yerleşkesidir. Bu nedenle Doğu, batı medeniyetleri arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alan Batman ve çevresi Mezopotamya ugarlığının en eski yerlerindendir. Hasankeyf, Hallançemi, höyük, Beşiri ilçesinin beş bin yıllık ezidi yerleşkesi, Sason'da urartu ve Hurri medeneyiyetinin izlerine rastlaya bilirsiniz. Kozluk ilçemiz Dünyada kurulan ilk imparatorluk olan Büyük Arzenya kültürünün önmeli kentidir. Gercüş ise Turabidin, bölgesinin en gizemli tarihine ışık tutmaktadır.Özellikle Hisar ovası Persler ve Romalıların savaş meydanı olması. Burada yine inanç ve kültürlerin çok önemli bir kısmı yer almaktadır. Yakup Peygamberin makamı Hisar köyümüzün eski mezarlığı içinde yer almaktadır. Becirman Köyüne gelen ilk Seyyid familesnin yerleştiği bir alandır. Hz. Muhammed, Hz. Ali ve Hz. Hüseyin'i oğlu Zeynel Abidn soyundan Seyyid Bilal Hazretlerinin türbesi buradadır. Hermesê Yakıtlı köyümüzde ise bugüne kadar gün yüzüne çıkmayan bir tarih yer almaktadır. Özellikle Hermsê, Dêrkfan (Nurlu) ve Süryani köyü Zazê arasında bulunan Kêlha Aşitê bölgesinde İdris Peygamberin kayıp kenti bulunmaktadır. Burada aynı zamanda İlk Hiristiyan mezheplerinden Nasturilere ait Dera Aşitê Barış kilisei yer almaktadır. İdris Peygamber Hz. Nuh'tan iki bin yıl önce yaşamıştır. İlk terzi olan ve dünyada ilk famile, aile ve aşiret sistemini kuran peygamberdir. Bu açıdan Tor bölgesinin önemli bir kısmı Aşitê aşiretinden olup insalığın en eski familesi olarak bilinir. İdris'in anlamı Sümerlerden Yunan medeniyetine kadar Barış ve bereket tanrısı olarak anılan Hermes'ten geliyor.Zebur, Tevrat incil ve Kuran'da sık, sık İdriz peygamberden söz edilmektedir. İdris Peygamberin Mezarı ise Batman merkeze bağlı Recepler köyünün Batı Raman dağ Dicle vadisin üst kısmında yer alır. Her yıl binlerce insan buraya ziyaret gelerek adak adar, dua ve ibadetlerde bulunurlar.

Mehmet Emin Bulut

Gazeteci ve Aktivist

Etiketler : Hermes
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Nuh peygamberin gemisi ile insalık yeniden bir çıkış yolu aradı.
Batman Sason ilçesinin tarihi sembollerinden Bozıkan Kalesi
Batman'a kazandırdıkları piramit bina ile yılın en iyi yapı projesi Dal..
sitemizin belirlediği en iyi STK Başkanı Tüzün
Diclelife yılın enlerini onore etmeye devam ediyor!Bölgenin en iyi eğit..
Kürt kültüründe önemli bir yer tutan halayın, Hakkari bölgesinde soldan dön..

===========================================
===========================================


============================================================================================================================================================================
1)Covid-19 doğal bir virüs mü?2) Covid-19 biyolojik bir silah mı?
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=