Lütfen bekleyin..

Antik mezar taşları

01 Haziran 2021, 23:30 - Okunma: 1306

Tarihin derinliklerine sembol olmuş mezar taşları

Mezar stelleri, mezar Taşları veya mezar rölyefleri her medeniyette toplumun tarihini tanımamızda ışık tutmaktadır,

Mezar stelleri genelde ölen kişinin yaşarken yaptığı meslek, sahip olduğu mal varlığı, yaptığı sporlar, katıldığı savaşlar ve kutsalları hakkından bilgi verir.

Anadolu toplumunun mezar steli geleneği hep süregelmiştir, hristyanlık öncesi Ermenilerde Yunan ve pagan Tanrı’larına öykünme ki Ermeni pagan inancı kültü bir çok yerde görünmektedir. Diğer taraftan antik Anadolu kültürlerinin bütününde kremasyona olmasına rağmen steller hep görülmüş.

Son zamanlarda Tunceli’ndeki koç başlı mezar taşlarının nerden geldiği hangi kültüre ait olduğuna dair tezler ortaya atılmakta ve orta Asya’dan geldiğine dair ispata muhtaç, mesnetsiz ve milliyetçi söylemler eşliğinde servis edilmektedir.

Bu coğrafyada binlerce Millet varolmuş ve yok olmuş yadav y eniden yapılanmış ve birbirini etkilenmiş karma bir kültür ortaya koymuştur, bı koç başları Anadolu’nun hep var olmuş bir gelenektir.

Koç toplumun hayvancılıkla geçimini sağladığını ve böylelikle kutsalı olduğunu, üzerinde ki bağlama çalan kişinin Ozan olduğunu ki bu dini mesaj içermektedir,

bülbül ise sesinin güzel ve Ozan olduğunu hoş söz söylediğini açıklar ve bu koç başlı mezar taşları adak steli olduğunun temsilidir.

Kadim Anadolu inancını oluşturan Alevi inancının temelini oluşturur insan merkezli, iyi ve güzel etrafından şekillen...

Araştırma Zaze Mahabadi  Haziran 2021

 

Etiketler : mezar
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİCLE Kategorisindeki Diğer Haberler
Şah İsmail soylu bir Kürt ailesinden geliyordu.
Sumerler de inanç ve kültürler
Kutsal Mawa dağının gizemli yüzü
Tarihin en ihtişamlı lkoprulerinden Batman köprüsü
Hurriler 3 bin yıllık bir ilahi tabletle müzik kültürünü başlatmışlar...
Kendi evini sanat merkezine dönüştüren Yıldız Tüzer'in hikayesi

===========================================
===========================================


============================================================================================================================================================================
1)Covid-19 doğal bir virüs mü?2) Covid-19 biyolojik bir silah mı?
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=