Lütfen bekleyin..

Sason'un Eski kalesi Bozukan

18 Mayıs 2021, 00:17 - Okunma: 402

Eski Sason Beyliği ve Sason Bozukan Kalesi

Batman ili Sason ilçesi bağlı Kaleyolu (Bozıkan) köyünün güneyinde yer almaktadır. Kaleyolu köyü, Batman il merkezinin 90km kuzeydoğusunda, Sason ilçe merkezinin 24km kuzeyinde bulunmaktadır. Eski Sason Kalesi olarak da adlandırılan Bozıkan Kalesi, Zavasar Dağının güney kısmında Kapıs ve Kus Nehirlerinin birleştiği bölgede oluşan üçgen alandaki yüksek bir kayalığın tepesinde stratejik önemi olan bir yere konumlanmıştır.

Ana kaya üzerine inşa edilen kale düzenli bir plan özelliği göstermemek ile birlikte inşa edildiği tepenin etrafını saran surlar, kalenin kurulduğu topografyanın sunduğu imkanlar dâhilinde yapılmıştır. Kalenin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 1300m, kapladığı yüz ölçümü ise kuzey-güney yönünde 176m, doğu-batı yönünde 134m’dir. İç kale ve iç kaleye iliştirilmiş dış surlardan oluşan kale bulunduğu bölgeye hakim bir savunma mimarisi örneğidir.

İç kale ve dış surları oldukça tahribata uğramış olup günümüzde sadece kalıntıları kalabilmiştir. İç kaleye kuzey yönünden karayolu ulaşmaktadır. Diğer yönlerden sarp bir uçurum ve nehir hattı geçtiği için iç kalenin tahkimat duvarları daha zayıf inşa edilmiştir. Kuzey yönünde tespit ettiğimiz sur duvarı kalınlıkları ve burç kalıntıları karayolu

Etiketler : bozukan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİCLE Kategorisindeki Diğer Haberler
Tarihin en ihtişamlı lkoprulerinden Batman köprüsü
Hurriler 3 bin yıllık bir ilahi tabletle müzik kültürünü başlatmışlar...
Kendi evini sanat merkezine dönüştüren Yıldız Tüzer'in hikayesi
Bir zamanlar eski Hasankeyf'te resim çekmek ve doğal kayalar arasında t..
Hasankeyf İncirli Derhawe'da iki bin yıllık kaya kilisesi
Mısır uygarlığın izleri Hasankeyf'te bulundu.

===========================================
===========================================


============================================================================================================================================================================
1)Covid-19 doğal bir virüs mü?2) Covid-19 biyolojik bir silah mı?
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=