Lütfen bekleyin..

Edebiyatımızın Cemali

11 Ocak 2021, 13:09 - Okunma: 131

Bir Edebiyat duayni

Cemal Süreya anma paylaşımlarının bu yılki tema’sını, şairin

“Bir umuttun bir misillemeydin yalnızlığa”

dizesi oluşturuyor.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği’nin (CSKSD) her yıl Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle CKM’de (Caddebostan Kültür Merkezi’nde) geniş katılımlı programlarla andığı Cemal Süreya, 31. ölüm yıldönümü vesilesiyle 9 Ocak 2021 Cumartesi günü sosyal medyadaki paylaşımlarla anılacak.

Türk şiirinin modern yönelimlerle buluşma ve kesişmelerini, başta Gül ve Üvercinka olmak üzere daha ilk şiirleriyle uç noktalarda yenilemeye yönelen şair, manifestosunu, “Şiir geldi kelimeye dayandı” cümlesiyle başlayan Folklor Şiire Düşman yazısında sunmuştu (A Dergisi, 1956).

Nâzım Hikmet’in 1923’te Aydınlık’ta yayımlanan Grev şiirinde, “Yüksek tuğla bacalarda dumanlar donakaldı” dizesiyle yakaladığı modern söyleme, tam 30 yıl sonra Gül şiirinde, “Ve zurnanın ucunda yepyeni bir çingene” dizesiyle ilmek atan Süreya, Üvercinka kitabıyla Türk şiir söyleminde imgenin ve kişisel özgünlüğün eksene dönüşmesini sağlamakla kalmayıp sonraki yıllarda Nâzım’ı “Kalın Abdal” olarak niteledi.

1950’lerde Cemal Süreya ve kuşağının şiirlerine ve yazılarına Pazar Postası dergisinin Kültür Sanat sayfasında yer açan Türk kültür ve düşün dünyasının değerli kişiliklerinden Muzaffer İlhan Erdost, şiirde Garip şiirinin hemen ardından oluşan bu yenilenme girişimini İkinci Yeni olarak adlandırdı.

Etiketler : sürreya
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DİCLE Kategorisindeki Diğer Haberler
Mısır uygarlığın izleri Hasankeyf'te bulundu.
Medyan'da yılan efsaneleri
Gılgameşten Tufana Mezopotamya'da yaşanan destansı öyküler
Gizemli bir uygarlık olan Anadolu'da Luviler
Tarihin derinliklerine sembol olmuş mezar taşları
Eski Sason Beyliği ve Sason Bozukan Kalesi

===========================================
===========================================


============================================================================================================================================================================
1)Covid-19 doğal bir virüs mü?2) Covid-19 biyolojik bir silah mı?
YWJkdXJyYWhtYW5zZXZlbi5jb20=